Sohbet Odaları

 

Türkçe mirc indir

 

mirc indir

Favipiravir ilacı nedir

Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği güzel bir haberle daha karşınızdayız.

Corona virüsü, hastalığının ilacı daha henüz bulunamamıştır,fakat Cumhurbaşkanımız kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye’nin ilaç çalışmasında ne durumda olduğu hakkında bilgi verdi.

Covid-19 hastalığında etkin rol oynayarak iyileşme sürecini arttıran ilacın piyasaya sürüleceğini açıkladı.Yaptığı açıklamada Favipiravir  isimli ilacın TÜBİTAK çalışanlarının desteğiyle kendi sentezini üretmeye başlamıştır,  diyerek herkesin yüreğine su serpmiştir.

Peki Favipiravir nedir, nerelerde kullanılır, kısaca bahsetmek istiyorum.

2014 yılında Çin’de klinik hastalarda kullanılan Favipiravir isimli ilacın corona hastalığına iyi geldiği herhangi bir reaksiyon ile karşılaşılmadığı belirtildi.Bu ilaç 80 kişi üzerinde denenmiş olup, 35 kişiye verilen Favipiravir ilacı diğer 45 kişiye nazaran iyileşme süreci, negatif’e geçiş süreci daha kısa olmuştur.

Bir diğer konu ise ilacın yüksek ateşle gelen hastaların çoğunun 2 ila 3 gün arası ateşlerinin düştüğü kayıt altına alınmıştır.Türkiye olarak bu ilacın sağlık bakanlığı tarafından ruhsatı verildikten sonra satışa sunulacağı söyleniyor.Fakat herhangi bir tarih veremiyoruz, onuda takip edip sizlerle paylaşacağım.

 


Yorumlar

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

Sohbetin ne kadar eğlenceli olduğunu gösterecek olan sohbet girişlerimizi artık sizler için profesyonel bir hizmet anlayışıyla hizmetinize sunuyoruz.


mirc indir
mIRC Yükle
sitene sohbet ekle
Sitene Sohbet Ekle
Mobil Sohbete Başla
Mobil Sohbete Başla