Sohbet Odaları

 

Türkçe mirc indir

 

mirc indir

Çölyak Hastalığı Nedir

Çölyak Hastalığı Nedir, belirtileri nelerdir.

tv8 de yayınlanan masterchef programı son bölümünde yarışmacılardan istenen yemekler çölyak hastalığına yakalanan insanlar için ve onların yiyebileceği yemek çeşitleri yapmaları istendi.Çoğu insanın bu hastalığı bilmemesi yada nelerin vücuduna zarar getirdiği konusunu iyice aydınlattı.

Peki Çölyak Haslığı Nedir, onu sizlerle paylaşmaya çalışalım.

Çölyak hastalığı halk dilinde glutensiz beslenme olarak bilinmektedir.Nedeni ise buğday arpa ve çavdar gibi tahıllarının içinde bulunan gluten vücut bağışıklığını düşürür, reaksiyon göstermesine sebep olmaktadır.Temel nedenleri bilinsede, tam bu hastalığın nedenleri bilinmemektedir.Bazı insanlarda genetik çevresel faktörlerinde çölyak hastalığına yakalanma riskini arttırdığı biliniyor.

Merkezi olarak vücudumuzun bağışıklık sistemiyle ilişkili bir hastalık biçimidir.İnce bağırsakta sindirimi sağlayan villuslar çölyak hastalarında yeterince gluteni sindiremedikleri için bu hastalık iyice baskın hale gelmektedir.

Çölyak Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Belirtileri, Kaşıntı ve cilt dökülmesi, k vitamini eksikliği, gece körlüğü, ses kısıklığı, depresyon, denge bozukluğu ve baş dönmesi, Ekrem ağrıları, Ağız içinde bozukluklar, Dikkat bozukluğu olarak başlıca sayabileceğimiz Çölyak hastalığının belirtileridir.

Çölyak hastalığının tedavi yöntemini soracak olursanız, buna en güzel şekilde bağışıklık sistemine aykırı gelicek yiyeceklerden ve yemeklerden kaçınmak olacaktır.Yani içinde glutensiz içeren gıdaları tüketmeleri gerekmektedir.

 


Yorumlar

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

Sohbetin ne kadar eğlenceli olduğunu gösterecek olan sohbet girişlerimizi artık sizler için profesyonel bir hizmet anlayışıyla hizmetinize sunuyoruz.


mirc indir
mIRC Yükle
sitene sohbet ekle
Sitene Sohbet Ekle
Mobil Sohbete Başla
Mobil Sohbete Başla